Dlaczego pacjenci nie stosują się do zaleceń?

Opublikowany: 09.11.2023 49:38

Prowadzący:

dr n. med. Piotr Wierzbiński, prof. dr hab. n. med. Artur Mamcarz

więcej o autorze »

Opis filmu:

Wciągająca rozmowa psychiatry i kardiologia o sposobach postępowania z pacjentami o różnych osobowościach. Praktyczne porady od psychiatry – co robić, żeby pacjenci i pacjentki stosowali się do zaleceń lekarskich? Jak ułatwić sobie wsp

czytaj więcej »

Przejdź do wybranego fragmentu wykładu

Prowadzący wykład - dr n. med. Piotr Wierzbiński, prof. dr hab. n. med. Artur Mamcarz

Prowadzący

dr n. med. Piotr Wierzbiński, prof. dr hab. n. med. Artur Mamcarz

dr n. med. Piotr Wierzbiński

Urodził się 05.09.1978 roku we Włocławku, w 1997 roku ukończył Liceum Ziemi we Włocławku, w roku 2004 ukończył z wyróżnieniem studia na Wydziale Lekarskim Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. W latach 2006 - 2014 asystent w Klinice Psychiatrii Dorosłych Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Wykładowca Psychiatrii Klinicznej na Akademii Medycznej w Łodzi. Od 2015 roku prowadzi poradnię Medsolver w Łodzi. W 2013 roku uzyskał tytuł specjalisty w dziedzinie psychiatrii, w 2011 r. uzyskał tytuł doktora nauk medycznych za pracę pt."Ocena sylwetki psychologicznej i polimorfizm genu dla receptora endokannabinoidowego CNR1 u osób po próbach samobójczych".

W 2015 roku ukończył Master Psychopharmacology Program w Neuroscience Educational Institute (NEI) w USA, którego przewodniczącym jest Prof. Stephen M Stahl.

Członek Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego oraz Międzynarodowego Towarzystwa Psychiatrii Sportowej. Rozwój naukowy kontynuuje uczestnicząc w licznych konferencjach naukowych w Polsce i za granicą, gdzie wielokrotnie był aktywnym uczestnikiem i prelegentem. Jest autorem ponad 60 publikacji naukowych oraz licznych doniesień zjazdowych poświeconych farmakoterapii w psychiatrii, psychiatrii sportowej, samobójstwom oraz pograniczu medycyny somatycznej i psychiatrii. Współautor książki „Depresja 2016”. W ramach rozwoju naukowo - klinicznego trzykrotnie odbył wyjazdy szkoleniowe do Kliniki Psychiatrii Uniwersytetu w Sienie, we Włoszech. Główny obszar zainteresowań zawodowych to: farmakoterapia chorób psychicznych, problem oporności na leczenie, interakcje leków i działania niepożądane podczas leczenia, pogranicze psychiatrii i medycyny somatycznej, psychiatria sportowa i problematyka samobójstw. W wolnych chwilach i nie tylko uprawia sport, pasjonat koszykówki, wielokrotny uczestnik i medalista Mistrzostw Polski Uczelni Medycznych oraz Ogólnopolskich Igrzysk Lekarskich. Interesuje się filozofią, historią polityczną, wraz z rodziną lubi podróżować, szczególnie do Włoch.

prof. dr hab. n. med. Artur Mamcarz

prof. dr hab. n. med. Artur Mamcarz

Polski lekarz internista i kardiolog, nauczyciel akademicki, profesor nauk medycznych.

W 1983 ukończył studia w Wydziale Lekarskim Akademii Medycznej w Warszawie. Specjalista chorób wewnętrznych (I stopień w 1987 i II stopień w 1990) i kardiologii.

Stopień doktora nauk medycznych uzyskał w 1988 w Akademii Medycznej w Warszawie na podstawie rozprawy pt. Nadciśnienie tętnicze graniczne.

W 2001 w tej samej uczelni uzyskał stopień doktora habilitowanego na podstawie pracy pt. Nieme niedokrwienie – częstość występowania, uwarunkowania kliniczne i prognostyczne znaczenie w trzech grupach pacjentów. W 2015 otrzymał tytuł naukowy profesora.

 

Przez ponad 20 lat związany z Szpitalem Bródnowskim. Od 2006 Kierownik III Kliniki Chorób Wewnętrznych i Kardiologii II Wydziału Lekarskiego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego w Szpitalu na Solcu. W kadencji 2005–2008 i w kadencji 2012–2016 Prodziekan ds. Oddziału Fizjoterapii II Wydziału Lekarskiego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. W kadencji 2016–2020 Prodziekan II Wydziału Lekarskiego ds. studentów IV–VI roku studiów.

Członek wielu towarzystw naukowych w tym m.in.: Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego, Polskiego Towarzystwa Badań nad Miażdżycą (członek Zarządu i Sekretarz Oddziału Warszawskiego), Europejskiego Towarzystwa Badań nad Miażdżycą oraz Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego. Członek Komisji Medycznej Polskiego Komitetu Olimpijskiego.

Autor lub współautor ponad 700 publikacji, w tym rozdziałów w książkach i monografii. Współredaktor wielu książek z zakresu kardiologii, a także materiałów multimedialnych, dotyczących diagnostyki i leczenia choroby niedokrwiennej serca. Do jego głównych zainteresowań naukowych należy medycyna sportowa. Jest twórcą i redaktorem naczelnym dwumiesięcznika Kardioprofil i członkiem zespołów redakcyjnych wielu czasopism medycznych.

Opis filmu

Cykl: Interdyscyplinarna Akademia Lekarza Praktyka

Wciągająca rozmowa psychiatry i kardiologia o sposobach postępowania z pacjentami o różnych osobowościach. Praktyczne porady od psychiatry – co robić, żeby pacjenci i pacjentki stosowali się do zaleceń lekarskich? Jak ułatwić sobie współpracę z pacjentami?

  • Korelaty przestrzegania zaleceń lekarskich z perspektywy psychiatry.
  • Zaburzenia funkcji poznawczych a przestrzeganie zaleceń.
  • Pacjent w podeszłym wieku – specyfika współpracy.
  • Jak przekazywać informacje o chorobie przewlekłej?
  • Lęk uogólniony i hipochondria a przestrzeganie zaleceń lekarskich. Inne zaburzenia lękowe.
  • Nocebo i co z nim robić?
  • Jak relacja z lekarzem wpływa na pacjenta i realizację zaleceń? Jak budować relację?
  • Osobowość pacjenta – jak ją rozpoznać, jak przełożyć je na terapię? Praktyczny przewodnik.
  • Kiedy skierować pacjenta do psychiatry?

Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Polpharma.tv Facebook Pomoc Polpharma.tv