Wpływ bólu na psychikę
Opublikowany: 22.03.2024 24:20
Prowadzący:
dr n. med. Piotr Wierzbiński
Opis filmu:
Ból, zwłaszcza przewlekły, jest bardzo mocno sprzężony ze stanem psychicznym człowieka. Ból to częsty objaw m.in. depresji.
Przejdź do wybranego fragmentu wykładu
Prowadzący
dr n. med. Piotr WierzbińskiDr n. med. Piotr Wierzbiński - urodził się 05.09.1978 roku we Włocławku, w 1997 roku ukończył Liceum Ziemi we Włocławku, w roku 2004 ukończył z wyróżnieniem studia na Wydziale Lekarskim Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. W latach 2006 - 2014 asystent w Klinice Psychiatrii Dorosłych Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Wykładowca Psychiatrii Klinicznej na Akademii Medycznej w Łodzi. Od 2015 roku prowadzi poradnię Medsolver w Łodzi. W 2013 roku uzyskał tytuł specjalisty w dziedzinie psychiatrii, w 2011 r. uzyskał tytuł doktora nauk medycznych za pracę pt."Ocena sylwetki psychologicznej i polimorfizm genu dla receptora endokannabinoidowego CNR1 u osób po próbach samobójczych".
W 2015 roku ukończył Master Psychopharmacology Program w Neuroscience Educational Institute (NEI) w USA, którego przewodniczącym jest Prof. Stephen M Stahl.
Członek Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego oraz Międzynarodowego Towarzystwa Psychiatrii Sportowej. Rozwój naukowy kontynuuje uczestnicząc w licznych konferencjach naukowych w Polsce i za granicą, gdzie wielokrotnie był aktywnym uczestnikiem i prelegentem. Jest autorem ponad 60 publikacji naukowych oraz licznych doniesień zjazdowych poświeconych farmakoterapii w psychiatrii, psychiatrii sportowej, samobójstwom oraz pograniczu medycyny somatycznej i psychiatrii. Współautor książki „Depresja 2016”. W ramach rozwoju naukowo - klinicznego trzykrotnie odbył wyjazdy szkoleniowe do Kliniki Psychiatrii Uniwersytetu w Sienie, we Włoszech. Główny obszar zainteresowań zawodowych to: farmakoterapia chorób psychicznych, problem oporności na leczenie, interakcje leków i działania niepożądane podczas leczenia, pogranicze psychiatrii i medycyny somatycznej, psychiatria sportowa i problematyka samobójstw. W wolnych chwilach i nie tylko uprawia sport, pasjonat koszykówki, wielokrotny uczestnik i medalista Mistrzostw Polski Uczelni Medycznych oraz Ogólnopolskich Igrzysk Lekarskich. Interesuje się filozofią, historią polityczną, wraz z rodziną lubi podróżować, szczególnie do Włoch.
Cykl: Pogotowie bólowe Polpharmy
Ból, zwłaszcza przewlekły, jest bardzo mocno sprzężony ze stanem psychicznym człowieka. Ból to częsty objaw m.in. depresji. Nasilenie objawów bólowych to z kolei predyktor ciężkości depresji a narastanie objawów depresji to narastanie objawów bólowych.
Co każda osoba lecząca pacjentów z bólem powinna wiedzieć na temat wpływu bólu na psychikę pacjenta? Wykład pozwala zrozumieć zależności oraz pomaga znaleźć najlepsze możliwe leczenie, możliwe do pojęcia nie tylko w gabinecie psychiatry.
- Ból i zaburzenia depresyjne.
- Symptomy objawów depresyjnych.
- Spektrum zaburzeń afektywnych i zespołów somatycznych a ból.
- Wzajemne powiązanie ból - depresja a neuroplastyczność mózgu.
- Modulacja ośrodkowa bólu.
- Układy antynocyceptywne.
- Rola czynników immunologicznych w depresji i bólu.
- Neurobiologiczne aspekty depresji i modulacji afektu
- Neurobiologia w bólu i depresji.
- Zrozumieć depresję. Objawy osiowe i towarzyszące.
- Depresja a zaburzenia snu.
- Leki przeciwdepresyjne a leczenie bólu
- Leki przeciwbólowe – przegląd, zastosowanie.