Diagnostyka zawrotów głowy. Cz. 1: Wywiad i badanie przedmiotowe
Opublikowany: 29.04.2022 20:05
Prowadzący:
dr n. med. Magdalena Boczarska-Jedynak
Opis filmu:
Chorzy z zawrotami głowy stanowią 5-7% pacjentów lekarzy rodzinnych. Diagnozowanie zawrotów głowy jest trudne, ale dzięki wykładowi, który jest kompendium wiedzy na ten temat, stanie się zdecydowanie łatwiejsze.
Zobacz pozostałe części
Prowadzący
dr n. med. Magdalena Boczarska-JedynakSpecjalista neurolog, lekarz medycyny bólu, lekarz medycyny estetycznej, klinicysta, wykładowca akademicki. Przez wiele lat związana z Kliniką Neurologii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. Obecnie prowadzi Instytut Zdrowia w Oświęcimiu, gdzie znajduje się Klinika Rehabilitacji, Terapii Cyfrowej i Wirtualnej VR. To pierwsza taka klinika w Polsce, która wykorzystuje metody wirtualnej rzeczywistości w rehabilitacji pacjentów z ch. Parkinsona i innymi schorzeniami neurologicznymi.
Dr n.med. Magdalena Boczarska-Jedynak specjalizuje się w leczeniu choroby Parkinsona i innych schorzeń układu nerwowego z użyciem nowoczesnych metod neuromodulacyjnych. Prowadzi pacjentów po wszczepieniu stymulatorów mózgu (DBS), rdzenia kręgowego (SCS) i pomp baklofenowych.
Szczególny obszar jej zainteresowań i działalności klinicznej stanowi terapia toksyną botulinową u chorych ze spastycznością, migreną przewlekłą i zespołami bólowymi. Jest wykładowcą i trenerem z zakresu leczenia toksyną botulinową przewlekłej migreny. Jest też Krajowym Mentorem międzynarodowego programu edukacyjnego Allergan Medical Institute, którego celem jest podnoszenie kwalifikacji lekarzy w tym zakresie.
Dr n.med. Magdalena Boczarska-Jedynak jest współautorką licznych prac naukowych publikowanych w krajowych i zagranicznych czasopismach naukowych, rozdziałów książkowych oraz doniesień zjazdowych. Jest cenionym wykładowcą na konferencjach i warsztatach naukowo-szkoleniowych.
Jest członkiem Zarządu Sekcji Schorzeń Pozapiramidowych Polskiego Towarzystwa Neurologicznego, Polskiego Towarzystwa Choroby Parkinsona i Innych Zaburzeń Ruchowych oraz Polskiego Towarzystwa Neuromodulacji, a także członkiem Polskiego Towarzystwa Badania Bólu oraz International Neurotoxin Association.
Cykl: Diagnostyka zawrotów głowy
Chorzy z zawrotami głowy stanowią 5-7% pacjentów lekarzy rodzinnych. Diagnozowanie zawrotów głowy jest trudne, ale dzięki wykładowi, który jest kompendium wiedzy na ten temat, stanie się zdecydowanie łatwiejsze.
W wykładzie:
- Przyczyny zawrotów głowy.
- Częstotliwość występowania zawrotów głowy ze względu na przyczyny.
- Jak przeprowadzić wywiad chorobowy?
- Jak pacjenci mogą opisywać zawroty głowy? Które z nich wskazują na uszkodzenia układu nerwowego?
- Zawroty głowy a zaburzenia równowagi i splątanie.
- Zawroty głowy obwodowe czy ośrodkowe? Zawroty mieszane.
- Badanie przedmiotowe.
- Badanie neurologiczne – omówienie i wskazówki.