Miejsce torasemidu wśród diuretyków pętlowych w leczeniu niewydolności serca i nadciśnienia tętniczego
Opublikowany: 14.05.2021 40:22
Prowadzący:
prof. dr hab. med. Tomasz Stompór
Opis filmu:
Diuretyki pętlowe – praktyczne wskazówki stosowania.
Prowadzący
prof. dr hab. med. Tomasz StompórSpecjalista z dziedziny chorób wewnętrznych oraz nefrologii, hipertensjologii i transplantologii klinicznej. Tytuł profesora uzyskał w 2014 roku. Jest członkiem Polskiego Towarzystwa Nefrologicznego, Polskiego Towarzystwa Transplantacyjnego oraz European Dialysis and Transplant Association.
Od 2009 sprawuje funkcję kierownika Kliniki Nefrologii, Hipertensjologii i Chorób Wewnętrznych Katedry Chorób Wewnętrznych Wydział Nauk Medycznych oraz ordynatora Oddziału Klinicznego Nefrologii, Hipertensjologicznego i Chorób Wewnętrznych Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Olsztynie. Wraz z Zespołem Oddziału Klinicznego Nefrologii oraz oddziałów chirurgicznych Szpitala Wojewódzkiego współtworzy program przeszczepiania nerek w Olsztynie oraz Regionalny Ośrodek Kwalifikacyjny dla biorców przeszczepów. Przez dwie kolejne kadencje był prodziekanem ds. nauki i rozwoju Wydziału. Obecnie wchodzi w skład Rady Dyscypliny Medycyna w UWM w Olsztynie.
Profesor Tomasz Stompór jest autorem lub współautorem ponad 200 publikacji naukowych w czasopismach recenzowanych. Jest autorem ponad 70 rozdziałów w monografiach z zakresu nefrologii, dializoterapii, nadciśnienia tętniczego, geriatrii i chorób wewnętrznych (w tym w podręcznikach „Wielka Interna” i „Interna Szczeklika”). Jest członkiem Rady naukowej czasopisma Polisch Archives of Internal Medicine. Najważniejsze zainteresowania naukowe to: powikłania sercowo – naczyniowe w chorobach nerek, patologiczna kalcyfikacja naczyń, nefropatia szpiczakowa, mechanizmy progresji uszkodzenia nerek, epidemiologia, diagnostyka i leczenie kłębuszkowych chorób nerek, nefro-geriatria, nefro-diabetologia i nefro-kardiologia.
Diuretyki pętlowe – praktyczne wskazówki stosowania.
- Wchłaniania zwrotne jonów wzdłuż nefronu. Działanie diurektyków pętlowych.
- Diuretyki – mechanizm działania.
- Diuretyki pętlowe – jak działają? Furosemid vs torasemid.
- Maksymalne dawki w jednorazowym podaniu.
- Diuretyki pętlowe – czas działania.
- Zasady leczenia – niewydolność serca.
- Leczenie dożylne – bolus czy pompa?
- Oporność na diuretyki.
- Pozycja ciała a skuteczność diuretyków.
- Perspektywa geriatryczna.