Leki obniżające cholesterol u pacjentów z chorobami nerek. Cz. 2

Opublikowany: 20.11.2020 10:47

Prowadzący:

Prof. dr hab. med. Tomasz Stompór

więcej o autorze »

Opis filmu:

Czego dowiesz się z wykładu:

  • Jak międzynarodowe rekomendacje towarzystw kardiologicznych ustosunkowują się zagadnienia leczenia obniżającego stężenie cholesterolu w chorobach nerek? Co wnoszą zalecenia z roku 2020?

czytaj więcej »

Prowadzący wykład - Prof. dr hab. med. Tomasz Stompór

Prowadzący

Prof. dr hab. med. Tomasz Stompór

Specjalista z dziedziny chorób wewnętrznych oraz nefrologii, hipertensjologii i transplantologii klinicznej. Tytuł profesora uzyskał w 2014 roku. Jest członkiem Polskiego Towarzystwa Nefrologicznego, Polskiego Towarzystwa Transplantacyjnego oraz European Dialysis and Transplant Association.

Od 2009 sprawuje funkcję kierownika Kliniki Nefrologii, Hipertensjologii i Chorób Wewnętrznych Katedry Chorób Wewnętrznych Wydział Nauk Medycznych oraz ordynatora Oddziału Klinicznego Nefrologii, Hipertensjologicznego i Chorób Wewnętrznych Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Olsztynie. Wraz z Zespołem Oddziału Klinicznego Nefrologii oraz oddziałów chirurgicznych Szpitala Wojewódzkiego współtworzy program przeszczepiania nerek w Olsztynie oraz Regionalny Ośrodek Kwalifikacyjny dla biorców przeszczepów. Przez dwie kolejne kadencje był prodziekanem ds. nauki i rozwoju Wydziału. Obecnie wchodzi w skład Rady Dyscypliny Medycyna w UWM w Olsztynie.

Profesor Tomasz Stompór jest autorem lub współautorem ponad 200 publikacji naukowych w czasopismach recenzowanych. Jest autorem ponad 70 rozdziałów w monografiach z zakresu nefrologii, dializoterapii, nadciśnienia tętniczego, geriatrii i chorób wewnętrznych (w tym w podręcznikach „Wielka Interna” i „Interna Szczeklika”). Jest członkiem Rady naukowej czasopisma Polisch Archives of Internal Medicine. Najważniejsze zainteresowania naukowe to: powikłania sercowo – naczyniowe w chorobach nerek, patologiczna kalcyfikacja naczyń, nefropatia szpiczakowa, mechanizmy progresji uszkodzenia nerek, epidemiologia, diagnostyka i leczenie kłębuszkowych chorób nerek, nefro-geriatria, nefro-diabetologia i nefro-kardiologia.

 

Opis filmu

Czego dowiesz się z wykładu:

  • Jak międzynarodowe rekomendacje towarzystw kardiologicznych ustosunkowują się zagadnienia leczenia obniżającego stężenie cholesterolu w chorobach nerek? Co wnoszą zalecenia z roku 2020?
  • Czy zasadnie jest włączenie statyny u chorych w stadium 5. PChN?
  • Skąd biorą się informacje dotyczące znaczenia leczenia hipolipemizującego w przewlekłej chorobie nerek?
  • Co mówią wyniki metaanalizy S.C. Palmer na temat wpływu leczenia statynami versus placebo u pacjentów z PChN nie leczonych dializami?
  • Jakie wnioski płyną z badania SHARP – jedynego badania przeprowadzonego u pacjentów z PChN?
  • Co istotnego wnosi badanie Jupiter w kontekście stosowanie statyn u pacjentów z PChN?

 

Linki do wybranych źródłowych opracowań, do których prowadzący odwołuje się w wykładzie:

Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Polpharma.tv Facebook Pomoc Polpharma.tv