Leczenie farmakologiczne migotania przedsionków. Cz. 2
Opublikowany: 01.12.2020 8:29
Prowadzący:
prof. dr hab. n. med. Marcin Grabowski
Opis filmu:
Jak postępować z pacjentami z migotaniem przedsionków? Algorytm leczenia migotania przedsionków przedstawiony przez eksperta.
Prowadzący
prof. dr hab. n. med. Marcin GrabowskiAdiunkt w I Katedrze i Klinice Kardiologii WUM, Kierownik Pododdziału Elektrokardiologii, kardiolog, specjalista chorób wewnętrznych, hipertensjolog. Samodzielny operator zabiegów implantacji. Inicjator projektów i przedsięwzięć klinicznych i telemedycznych w kardiologii. Rzecznik Prasowy PTK. Laureat m.in. nagrody Prezesa Rady Ministrów RP, Ministra Zdrowia, Prezesów PTK, stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego dla wybitnych młodych naukowców oraz Stypendium Fundacji Nauki Polskiej, wyróżniony w konkursie „SuperTalenty w medycynie” i „Złoty Skalpel”. Funkcje mi.in.: członka i sekretarza Zarządu Głównego PTK, prezesa Klubu 30 PTK, dyrektora ds. Medycznych SP CSK WUM. Współautor monografii, rozdziałów, prac oryginalnych i poglądowych o tematyce farmakologii klinicznej, prewencji sercowo-naczyniowej, choroby wieńcowej i niewydolności serca. Artykuły: 225; IF: 209,006; punktacja MNiSW: 2896; cytowania: 924; Indeks Hirscha: 16 (z bazy Scopus).
Jak postępować z pacjentami z migotaniem przedsionków? Algorytm leczenia migotania przedsionków przedstawiony przez eksperta. Migotanie przedsionków wiąże się ze zwiększonym ryzykiem powikłań sercowo-naczyniowych. Szacuje się, że ryzyko zgonu u chorych z migotaniem przedsionków może być nawet 1,5–2 razy większe niż u osób bez tych zaburzeń.
Spis treści tego odcinka:
- Jak wybrać odpowiednią strategię leczenia AF: profilaktyka zakrzepowo-zatorowa czy leczenie zaburzeń rytmu?
- Wskazania do leczenia przeciwkrzepliwego w migotaniu przedsionków,
- Typy migotania przedsionków,
- Strategia kontroli częstości rytmu lub kontroli rytmu,
- Lekiem z wyboru leczenia zaburzeń rytmu serca w przypadku pacjentów bez powikłań sercowo-naczyniowych jest propafenon. Kiedy i jak go stosować?
- Jak powinna wyglądać kontrola rytmu serca w obrębie migotania przedsionków?
- Kiedy warto zastosować amiodaron?