Hipercholesterolemia

Opublikowany: 22.09.2023 50:28

Prowadzący:

prof. dr hab. n. med. Piotr Dobrowolski, prof. dr hab. n. med. Artur Mamcarz

więcej o autorze »

Opis filmu:

Czy wszystko już wiadomo o hipercholesterolemii? Jeśli tak – dlaczego wciąż cierpi na nią tak wiele osób? Dlaczego pacjenci nie poddają się leczeniu?

czytaj więcej »

Przejdź do wybranego fragmentu wykładu

Prowadzący wykład - prof. dr hab. n. med. Piotr Dobrowolski, prof. dr hab. n. med. Artur Mamcarz

Prowadzący

prof. dr hab. n. med. Piotr Dobrowolski, prof. dr hab. n. med. Artur Mamcarz

 


prof. dr hab. n. med. Piotr Dobrowolski

Specjalista w zakresie echokardiografii ze specjalnym uwzględnieniem metod śledzenia markerów akustycznych. W kręgu zainteresowań znajdują się także zaburzenia lipidowe. Autor wielu publikacji naukowych w prasie zagranicznej i krajowej.

 

prof. dr hab. n. med. Artur Mamcarz

prof. dr hab. n. med. Artur Mamcarz

Polski lekarz internista i kardiolog, nauczyciel akademicki, profesor nauk medycznych.

W 1983 ukończył studia w Wydziale Lekarskim Akademii Medycznej w Warszawie. Specjalista chorób wewnętrznych (I stopień w 1987 i II stopień w 1990) i kardiologii.

Stopień doktora nauk medycznych uzyskał w 1988 w Akademii Medycznej w Warszawie na podstawie rozprawy pt. Nadciśnienie tętnicze graniczne.

W 2001 w tej samej uczelni uzyskał stopień doktora habilitowanego na podstawie pracy pt. Nieme niedokrwienie – częstość występowania, uwarunkowania kliniczne i prognostyczne znaczenie w trzech grupach pacjentów. W 2015 otrzymał tytuł naukowy profesora.

 

Przez ponad 20 lat związany z Szpitalem Bródnowskim. Od 2006 Kierownik III Kliniki Chorób Wewnętrznych i Kardiologii II Wydziału Lekarskiego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego w Szpitalu na Solcu. W kadencji 2005–2008 i w kadencji 2012–2016 Prodziekan ds. Oddziału Fizjoterapii II Wydziału Lekarskiego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. W kadencji 2016–2020 Prodziekan II Wydziału Lekarskiego ds. studentów IV–VI roku studiów.

Członek wielu towarzystw naukowych w tym m.in.: Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego, Polskiego Towarzystwa Badań nad Miażdżycą (członek Zarządu i Sekretarz Oddziału Warszawskiego), Europejskiego Towarzystwa Badań nad Miażdżycą oraz Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego. Członek Komisji Medycznej Polskiego Komitetu Olimpijskiego.

Autor lub współautor ponad 700 publikacji, w tym rozdziałów w książkach i monografii. Współredaktor wielu książek z zakresu kardiologii, a także materiałów multimedialnych, dotyczących diagnostyki i leczenia choroby niedokrwiennej serca. Do jego głównych zainteresowań naukowych należy medycyna sportowa. Jest twórcą i redaktorem naczelnym dwumiesięcznika Kardioprofil i członkiem zespołów redakcyjnych wielu czasopism medycznych.

Opis filmu

Cykl: Interdyscyplinarna Akademia Lekarza Praktyka

Czy wszystko już wiadomo o hipercholesterolemii? Jeśli tak – dlaczego wciąż cierpi na nią tak wiele osób? Dlaczego pacjenci nie poddają się leczeniu?
Interesująca rozmowa ekspertów wypełniona praktycznymi informacjami na temat dislipidemii. Na co zwracać uwagę? Kiedy diagnozować i jak leczyć?

  • Częstość zaburzeń gospodarki lipidowej w Polsce.
  • Stężenie cholesterolu LDL na przestrzeni życia a prewencja pierwotna i wtórna.
  • Hipercholesterolemia rodzinna.
  • Przestrzeganie zaleceń leczenia hipolipemizującego w Polsce. Jak trafić do pacjenta?
  • Cele terapii zaburzeń gospodarki lipidowej.
  • Leczenie – rekomendacje w zależności od grupy ryzyka sercowo-naczyniowego. Wskazówki praktyków.
  • Miejsce statyn w leczeniu.
  • Ezetymib – włączenie do terapii.
  • Przyczyny niestosowania się do zaleceń lekarskich i jak na nie reagować?
  • Leki złożone vs standardowa terapia.

 

Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Polpharma.tv Facebook Pomoc Polpharma.tv