Kwas masłowy:
„lek” na całe zło
Opublikowany: 10.05.2024 20:39
Prowadzący:
prof. dr hab. n med. Tomasz Banasiewicz
Opis filmu:
Wykład zawiera najważniejsze informacje dotyczące mechanizmu działania oraz terapii kwasem masłowym.
Przejdź do wybranego fragmentu wykładu
Prowadzący
prof. dr hab. n med. Tomasz BanasiewiczAbsolwent Wydziału Lekarskiego Akademii Medycznej w Poznaniu, studia ukończył w 1995 roku. Od początku pracy zawodowej związany z chirurgią przewodu pokarmowego, po ukończeniu studiów zatrudniony w Katedrze i Klinice Chirurgii Ogólnej, Gastroenterologicznej i Endokrynologicznej Akademii Medycznej w Poznaniu, gdzie odbywał specjalizację z chirurgii ogólnej (specjalizację uzyskał w 2006 roku) oraz studia doktoranckie 1996-2002, które zakończył obroną pracy doktorskiej nt. angiogenezy w rakach jelita grubego.
W latach 2002-2005 odbywał specjalizację z chirurgii w Katedrze i Klinice Chirurgii Ogólnej, Gastroenterologicznej i Endokrynologicznej, pracując jednocześnie i dyżurując samodzielnie w Oddziale Chirurgii SP ZOZ Środa Wlkp, w Oddziale Chirurgii SP ZOZ Grodzisk Wlkp oraz w Zespole Lotniczego Pogotowia ratunkowego. Od roku 2005 ponownie zatrudniony w Katedrze i Klinice Chirurgii Ogólnej, Gastroenterologicznej i Endokrynologicznej Akademii Medycznej, gdzie w roku 2010 uzyskał tytuł doktora habilitowanego, zaś w roku 2015 tytuł profesora nadzwyczajnego nauk medycznych. Odbywał kursy i staże specjalizacyjne w Oddziałach Chirurgicznych we Freiburgu (Klinika Uniwersytecka Chirurgii Przewodu Pokarmowego, 1996, 6 miesięcy), w Stuttgarcie (Marienhospital, Oddział Chirurgii Przewodu Pokarmowego, 2001, 3 miesiące) i Monachium (Staatkrankenhaus, Oddział Chirurgii Kolorektalnej). Zna biegle język niemiecki, angielski oraz dobrze rosyjski. W roku 2013 zdał międzynarodowy egzamin w języku angielskim uzyskując Europejski Certyfikat Koloproktologii (EBSQ in Coloproctology) – najwyższy poziom kwalifikacji w dziedzinie chirurgii kolorektalnej.
Od roku 2016 Kierownik Katedry i Kliniki Chirurgii Ogólnej, Endokrynologicznej i Onkologii Gastroenterologicznej UM w Poznaniu.
Od roku 2001 jest członkiem Polskiego Klubu Koloproktologii, w latach 2012-16 był jego sekretarzem, obecnie jest prezydentem-elektem w nadchodzącej kadencji 2018-2020. Od roku 2001 jest również członkiem Towarzystwa Chirurgów Polskich, w latach 2011-2015 był sekretarzem Oddziału Wielkopolskiego Towarzystwa Chirurgów Polskich. Jest członkiem Komitetu Redakcyjnego „Polskiego Przeglądu Chirurgicznego”, „Trends in Sport Sciences”, Redaktorem Naczelnym (Editor-in-Chief) kwartalnika „Negative Pressure Wound Therapy Journal”.
Za działalność naukową i kliniczną uzyskiwał wielokrotnie Nagrody Rektora UMP oraz Nagrodę Naukową Ministra Zdrowia.
Od roku 2002 był lub jest kierownikiem i głównym wykonawcą 6 krajowych i 3 międzynarodowych grantów. Jest autorem 194 publikacji, w tym 108 zagranicznych, ponad 600 wystąpień zjazdowych, w tym 157 wykładów plenarnych krajowych i 86 zagranicznych.
Maślan sodu (kwas masłowy) to substancja niezbędna do prawidłowego funkcjonowania jelit. Badania pokazują, że może i powinien być stosowany w licznych chorobach przewodu pokarmowego. Wykład zawiera najważniejsze informacje dotyczące mechanizmu działania oraz terapii kwasem masłowym.
Kwas masłowy:
- mechanizm działania,
- wszechstronne zastosowanie w profilaktyce i leczeniu chorób jelit,
- najważniejsze informacje o dawkowaniu kwasu masłowego w czopkach i tabletkach.