Kompleksowe leczenie pacjenta gastroenterologicznego to praca zespołowa. Czy jest w niej miejsce dla maślanu sodu w czopkach?
Opublikowany: 29.05.2023 8:58
Prowadzący:
prof. dr hab. n. med. Grażyna Rydzewska, prof. dr hab. n med. Tomasz Banasiewicz
Opis filmu:
Maślan sodu w czopkach był wyczekiwany przez gastroenterologów i chirurgów. Dlaczego? Odpowiedzi w rozmowie - wymianie doświadczeń między gastroenterolożką i chirurgiem.
Zobacz pozostałe części
Prowadzący
prof. dr hab. n. med. Grażyna Rydzewska, prof. dr hab. n med. Tomasz Banasiewicz
prof. dr hab. n. med. Grażyna Rydzewska
Kierownik Kliniki Chorób Wewnętrznych i Gastroenterologii Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA w Warszawie.
W 1982 roku ukończyła studia w Akademii Medycznej w Białymstoku. Specjalizowała się w dziedzinie chorób wewnętrznych (1985 i 1989) oraz w dziedzinie gastroenterologii (2000). Doktorat obroniła w 1987 roku, natomiast stopień doktora habilitowanego uzyskała 10 lat później. Tytuł naukowy profesora nauk medycznych otrzymała w 2007 roku. Od 1982 do 1998 roku pracowała w Klinice Gastroenterologii Akademii Medycznej w Białymstoku. Jednocześnie w latach 1991-1993 była asystentem naukowym w Centrum Badań Nad Mechanizmami Wydzielniczymi Uniwersytetu w Sherbrooke w Kanadzie. W 2001 roku podjęła pracę w Instytucie Kształcenia Medycznego Akademii Świętokrzyskiej, przekształconego następnie w Wydział Lekarski i Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach. W 1989 roku odbyła staż w Pracowni Endoskopii Szpitala Świętego Erazma w Brukseli, w 1998 objęła stanowisko kierownika Kliniki Gastroenterologii Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA w Warszawie. W latach 2001-2007 była zastępcą dyrektora ds. medycznych tego szpitala. Od 2004 do 2014 roku pełniła funkcję konsultanta krajowego w dziedzinie gastroenterologii. Prof. Rydzewska jest członkinią Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, od września 2016 roku została jego prezesem. Należy do Polskiego Klubu Trzustkowego i Europejskiego Klubu Trzustkowego. W roku 2006 została redaktorem naczelnym „Przeglądu Gastroenterologicznego”. Została odznaczona m.in. Złotym Krzyżem Zasługi (2005). Prof. Rydzewska kilkukrotnie była na liście 100 najbardziej wpływowych osób w polskiej ochronie zdrowia.
Cykl: Maślan sodu w czopkach. Cz. 3
Maślan sodu w czopkach był wyczekiwany przez gastroenterologów i chirurgów. Dlaczego? Odpowiedzi w rozmowie - wymianie doświadczeń między gastroenterolożką i chirurgiem.
- Leczenie miejscowe przed- i pooperacyjne. Jakie jest miejsce dla maślanu sodu w czopkach?
- Maślan sodu – działanie wspomagające,
- Wysokie bezpieczeństwo stosowania.
- Jeden pacjent – dwa zespoły lekarzy. Jak powinna wyglądać współpraca?