Czy AI nas zastąpi?
Opublikowany: 14.02.2025 16:28
Prowadzący:
prof. dr hab. Tomasz Grodzicki
Opis filmu:
Jesteś enntuzjastą_tką sztucznej inteligencji? Czy masz obawy, co do jej wykorzystania w medycynie? Zobacz, co już działa i posłuchaj, co sądzą o tym lekarze.

Prowadzący
prof. dr hab. Tomasz GrodzickiProf. dr hab. Tomasz Grodzicki jest specjalistą w zakresie chorób wewnętrznych, geriatrii i hipertensjologii, absolwentem European Academy for Medicine of Aging oraz posiada tytuł European Specialist on Hypertension.
Aktualnie pełni funkcję zastępcy Dziekana Wydziału V Polskiej Akademii Nauk oraz konsultanta wojewódzkiego ds. chorób wewnętrznych. W latach 2016-2024 pełnił funkcję Prorektora Uniwersytetu Jagiellońskiego ds Collegium Medicum, a uprzednio (2008-2016) był Dziekanem Wydziału Lekarskiego UJCM. Jest kierownikiem Katedry Chorób Wewnętrznych i Gerontologii Wydziału Lekarskiego UJCM oraz ordynatorem Oddziału Chorób Wewnętrznych Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie. W latach 2002-2014 był konsultantem krajowym w dziedzinie geriatrii, a w latach 2006-2008 Prezesem Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Nadciśnienia Tętniczego. Jest członkiem wielu organizacji m.in.: Komitetu Nauk Klinicznych PAN, Kolegium Lekarzy Geriatrów w Polsce, oraz Academic Board European Geriatric Medicine Society, Rady Fundacji MATIO, jest również członkiem korespondentem Polskiej Akademii Nauk i Polskiej Akademii Umiejętności oraz Francuskiej Akademii Medycyny.
Działania naukowe profesora Tomasz Grodzickiego koncentrują się wokól zagadnień nadciśnienia tętniczego i geriatrii. Jest współautorem około 200 publikacji z dziedziny nadciśnienia, geriatrii i kardiologii, w tym kilkunastu podręczników. Był jednym z inicjatorów badań epidemiologicznych nad stanem zdrowia osób starszych (POL-STU, POLSENIOR-1, POLSENIOR-2) oraz zagadnieniami zaniedbania i samozaniedbania osób starszych, a w projektach międzynarodowych SPRINTT i FRAILTOOLS zajmował sie zespołem frailty.
Współredagował krajowe i międzynarodowe wytyczne w zakresie leczenia nadcisnienia tętniczego, opieki paliatywnej w niewydolnosci serca, niewydolności nerek w wieku podeszłym oraz rekomendacje Science Advice for Policy by European Academies (SAPEA) w ramach Komisji Europejskiej. Był organizatorem European Conference on Rare Diseases 2010 w Krakowie i współtwórcą Ośrodka Chorób Rzadkich w Szpitalu Uniwersyteckim.
Otrzymał szereg nagród w tym m.in. Polskiego Towarzystwa Nadcisnienia Tętniczego, nagrodę PAU im.Tadeusza Browicza, nagrodę zespołową Polskiej Akademii Nauk im. J.Śniadeckiego, medal Uniwersytetu Jagiellońskiego – „Plus ratio quam vis”, Złoty Krzyż Zasługi za wspieranie Uniwersytetów III Wieku, a w roku 2019 tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu.
W 2020 otrzymał Medal Gloria Medicinae - odznaczenie przyznawane przez Polskie Towarzystwo Lekarskie.
W roku 2021 otrzymał nagrodę im. prof. Andrzeja Steciwko za szczególne osiągnięcia w edukacji lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej, zaangażowanie w liczne przedsięwzięcia i projekty epidemiologiczne oraz badania odnoszące się do organizacji opieki nad osobami starszymi.
Jesteś enntuzjastą_tką sztucznej inteligencji? Czy masz obawy, co do jej wykorzystania w medycynie? Zobacz, co już działa i posłuchaj, co sądzą o tym lekarze.
- Różne grupy pacjentów – odpowiedzi na konkretne potrzeby.
- Przypadki szczególne, m.in. monitorowanie napadów padaczkowych, ocena depresji i bezpieczeństwo danych.
- Urządzenia i technologie – co już działa?