Ślad węglowy w Polpharmie pod lupą!
Opublikowany: 00:41
Opis filmu:
W branży farmaceutycznej, gdzie priorytetem jest zdrowie i życie pacjentów, odpowiedzialność wobec środowiska naturalnego staje się równie istotna.
W branży farmaceutycznej, gdzie priorytetem jest zdrowie i życie pacjentów, odpowiedzialność wobec środowiska naturalnego staje się równie istotna.
Dążenie do redukcji emisji CO2 jest nie tylko odpowiedzialnością, ale i szansą na innowacje. Kalkulacja śladu węglowego to ważny krok, by świadomie zarządzać wpływem naszej działalności na planetę. Polpharma już od 2019 r. mierzy ślad węglowy organizacji w 3 zakresach i realizuje wyznaczone cele redukcyjne.
Jednak my poszliśmy krok dalej! W 2023 policzyliśmy ślad węglowy dla 10 produktów - substancji czynnych (API) niezbędnych do produkcji leków. W 2024 r. obliczyliśmy ślad węglowy dla kolejnej partii 10 kluczowych produktów, w tym salicylanu fenylu, tadalafilu i salicylamidu. Firma eksportuje je na cały świat, będąc w łańcuchach dostaw globalnych firm farmaceutycznych.
Analiza śladu węglowego wpływa docelowo na wdrożenia zmian zmniejszających wpływ na klimat. Obliczenia przeprowadzono zgodnie z GHG Protocol Product Life Cycle Accounting and Reporting Standard. Wyniki pokazano w jednostce 1 kg ekwiwalentu CO2 na 1 kg produktu. Obliczenia objęły emisje od wydobycia surowców do powstania gotowego produktu, uwzględniając emisje do środowiska.
Analiza emisji na każdym etapie produkcji API dała nam wiedzę, który etap jest najbardziej materiałochłonny i energochłonny. Wyniki umożliwiają wdrożenie działań, jak np. poszukiwanie alternatywnych surowców o niższej emisyjności, czy redukcja zużycia energii w procesie produkcji. W ten sposób firma realizuje cel strategii ESG – obniżenie wpływu produktów na klimat. Umożliwia to także swoim klientom stosującym API Polpharmy jako surowiec do własnej produkcji.
Wierzymy, że troska o zdrowie pacjentów i zrównoważony rozwój mogą iść w parze. Niech ten rok będzie krokiem ku lepszej przyszłości – dla nas i dla naszej planety!