Wrażliwość na fosfomycynę - wiarygodność metod oznaczania
Opublikowany: 19.01.2021 27:32
Prowadzący:
dr n. med. Beata Mączyńska
Opis filmu:
Wykład pozwoli wyjaśnić słuchaczowi problemy mikrobiologiczne związane z fosfomycyną i.v. a dokładniej to, jakich metod należy używać do oznaczania wrażliwości na fosfomycynę aby wynik był jak najbardziej wiarygodny.
Prowadzący
dr n. med. Beata MączyńskaKatedra i Zakład Mikrobiologii Farmaceutycznej i Parazytologii Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, Członek Towarzystwa Mikrobiologii Klinicznej. Dr n.med. w zakresie biologii medycznej, specjalista mikrobiologii klinicznej.
Autorka ponad 20 publikacji w czasopismach krajowych i zagranicznych.
Wykład pozwoli wyjaśnić słuchaczowi problemy mikrobiologiczne związane z fosfomycyną i.v. a dokładniej to, jakich metod należy używać do oznaczania wrażliwości na fosfomycynę aby wynik był jak najbardziej wiarygodny. Podczas wykładu zostaną opisane metody oceny wrażliwości: jakościowe jak i metody ilościowe, manualne oraz automatyczne, a także metody zalecane przez EUCAST wraz z wartościami MIC. Dowiemy się w jakich warunkach należy oznaczać fosfomycynę aby uzyskać prawidłową ocenę wrażliwości bakterii. Uzyskamy informacje jakie metody są rekomendowane do rutynowych oznaczeń w laboratorium szpitalnym. Podczas wykładu zostanie zaprezentowane porównanie metod oznaczania przy wieloopornych szczepach Klebsiella pneumoniae.
Zostaną również pokazane przykłady antybiogramów epidemicznych szczepów Klebsiella produkujących różne karbapenemazy.